Home | About | Contact

Абрагам Маслоу

Original page: http://webspace.ship.edu/cgboer/maslow.html

 

1908-1970

Dr. C. George Boeree (д-р С. Джордж Бурей)


Біографія

Абрагам Гарольд Маслоу народився 1 квітня 1908 року в Брукліні, Нью-Йорк. Він був найстаршим із семи дітей у сім’ї. Його батьки були неосвіченими єврейськими іммігрантами з Росії. Батьки, прагнучи найкращого життя для своїх дітей у новому світі, дуже тиснули на сина з приводу навчання. Тож не дивно, що він зростав дуже самотнім хлопчиком, який знаходив втіху у книжках.

Заради задоволення батьків він почав вивчати правознавство в коледжі Нью-Йорка (CCNY), проте через три семестри перейшов до Корнельського університету, а потім повернувся до коледжа. Наперекір бажанню батьків Абрагам одружився зі своєю двоюрідною сестрою Бертою Гудман. Ейб і Берта народили двох дочок.

Подружжя перебралося до Вісконсина, де Абрагам вступив до університету. Тут він захопився психологією – і його результати в навчанні почали стрімко покращуватися. У цьому університеті Маслоу працював із Гаррі Гарлоу, відомим своїми експериментами з дитинчатами макак резусів і дослідженням прив’язаності.

В 1930 р. він отримав ступінь бакалавра, в 1931 р. – ступінь магістра, а в 1934 р. – ступінь доктора наук, усі із психології, усі в Університеті Вісконсина. Через рік після закінчення навчального закладу він повернувся до Нью-Йорка, щоб у Колумбійському університеті працювати з E. Л. Торндайком. Саме тут Маслоу зацікавила проблема людської сексуальності.

Абрагам Маслоу почав викладати на повну ставку у Бруклінському коледжі. Під час цього періоду свого життя він спілкувався з багатьма європейськими інтелектуалами, які тоді іммігрували до США, зокрема до Брукліна, серед них: Адлер, Фромм, Хорні, а також кілька послідовників гештальтпсихології та фрейдизму.

Маслоу очолював кафедру психології в Університеті Брандейса в 1951–1969 рр. Там він зустрів Курта Ґолдштейна, який у своїй відомій книзі Організм (1934 р.) уперше висунув ідею самоактуалізації. Саме тут він почав активно займатися гуманістичною психологією – чимось набагато важливішим для нього, ніж його власні теоретичні положення.

Останні роки він провів у Каліфорнії, отримуючи часткову пенсію, де, вже багато років маючи слабкий стан здоров’я, помер 8 червня 1970 р. від серцевого нападу.


Теорія

Одне з багатьох цікавих речей, які Маслоу помітив під час роботи з мавпами на початку своєї кар'єри, полягало в тому, що деякі потреби мають перевагу перед іншими. Наприклад, якщо ви відчуваєте голод і спрагу, ви зазвичай спочатку намагаєтеся втамувати спрагу. Загалом, без їжі можна протриматися кілька тижнів, а без води – лише кілька днів! Спрага – більша потреба, ніж голод. Аналогічно, якщо ви дуже-дуже хочете пити, однак хтось вас душить, і ви не можете дихати, що для вас важливіше? Потреба дихання, звісно. З іншого боку, секс менш впливовий, ніж будь-яка зі згаданих потреб. Визнайте, ви не помрете, якщо не задовольните цю потребу!

Ґрунтуючися на цій ідеї, Маслоу створив наразі відому ієрархію потреб. Включно з потребами в повітрі, воді, їжі та сексі він виокремив п’ять ширших груп: фізіологічні потреби, потреба в безпеці, потреба в коханні ті приналежності, потреба в повазі та потреба в самоактуалізації (у викладеному порядку).

1. Фізіологічні потреби. Це наші потреби в кисні, воді, білках, солі, цукру, кальцію й інших мінералах і вітамінах. Вони також передбачають підтримання збалансованого рівня pH (підвищений рівень кислотності чи нуклеотидів призводить до смерті) та належної температури (98,6 або близької до неї). Окрім того, існує потреба в активності, відпочинку, сні, виведенні з організму продуктів виділення (CO2, піт, сеча та фекалії), уникненні болю та статевому житті. Ціла збірка!

Read more