Home | About | Contact

Історія японських механічних обчислювальних машин

Original page: http://www.xnumber.com/xnumber/japanese_calculators.htm

 

автор

Кацунорі Кадокура (Katsunori Kadokura)


 

Вступ

У цій статті викладено історію японських механічних обчислювальних машин, здебільшого ручного типу. Також додано хронологію.

Ця стаття дає можливість розглянути типовий приклад індустріального життєвого циклу, включно з такими етапами:

Початковий етап: інженер-винахідник розробляє нову технологію, що започатковує нову індустрію.

Етап розвитку: багато компаній потрапляють до нової індустрії за патентною ліцензією або після завершення терміну дії патенту. Ринок розширюється.

Етап насичення: ринок стає насиченим, велика кількість компаній зникають унаслідок поглинання більшими компаніями або не витримують жорсткої конкуренції. Кілька великих компаній контролюють ситуацію на ринку.

Новий початковий етап: винахідник розробляє нову технологію.

Життєвий цикл повторюється в багатьох галузях промисловості. Наразі ви можете визначити позицію свого бізнесу в межах такого циклу.

1. До обчислювальних машин

Китайський абак з’явився у Японії близько 1500–1600 рр. н. е.  Після його вдосконалення японськими розробниками люди почали називати його СОРОБАНОМ.

СОРОБАН має гострі краї та тонку вісь для швидких обчислень. Японці з дитинства вчаться ним користуватися.

Він дає змогу додавати, віднімати, а також множити та ділити.

2. До японських обчислювальних машин

Японська індустрія почала швидко розвиватися після заснування сучасного уряду в 1868 р. У ті часи групи освічених людей виїжджали за кордон, щоб дізнатися більше про країни Нової епохи. Незабаром Японія почала імпортувати такі обчислювальні машини, як арифмометри Томаса, комптометри, калькулятори Однера та Брунсвіґа. Ці машини використовувалися армією, страховими компаніями та вченими. Машини були дорогі та коштували від 300 до 600 єн. На ці гроші в ті часи можна було придбати гарний будинок.

3. Перші японські обчислювальні машини

Кілька геніальних японських розробників намагалися вдосконалити чи відтворити згадані вище машини з метою започаткувати власний бізнес.

3.1 Запатентований арифмометр Язу (1902)

Ройчі Язу (1874–1905) був геніальним винахідником у багатьох сферах, починаючи зі словника та завершуючи літаками.  В 1902 році він винайшов механічну обчислювальну машину та отримав на неї патент в 1903 році. Ця машина була своєрідним гібридом пристрою обертового типу та соробана.

В 1902 році він заснував у Токіо компанію YAZU JIDO SOROBAN (автоматичний соробан Язу). Машина отримала назву Запатентований арифмометр Язу та була випущена в кількості 200 одиниць. Однак він покинув проект, коли вирішив побудувати літак із повністю зібраним двигуном. У цей проект він вклав усі свої гроші.

Після його смерті його батько намагався вдосконалити машину, проте бізнес не мав успіху. Ніхто не памַ’ятає його обчислювальну машину.

Одна з машин була винайдена в 1977 році паном A. Учіямою (IBM) в будинку

нащадків сестер Язу.

 

3.2 IDEAL (1921)

Хто створив цю машину? Досі невідомо. Марузен продав її близько 1921 року.

Марузен – відомий японський видавець книг, а також дистриб’ютор обчислювальних машин для комерційних завдань і бланків ділової документації. До машини IDEAL Марузен продавав машини Брунсвіґа, Мульдіво, Мілліонареса та Марчанта.

Зараз ми можемо побачити дві машини IDEAL. One is in the музеї Наукового університету в м. Токіо, працівники музею стверджують, що Ніппон Джімукі виготовляв їх для Марузена. Інша машина знаходиться в Університеті Момоями Гакуіна в Осаці. Якщо вірити співробітникам університету, її виробили компанія Ideal Calculating Machine Co. (США). Гадаю, обидва навчальні заклади можуть помилятися.

Read more