Home | About | Contact

Карен Хорні (1885–1952)

Original page: http://webspace.ship.edu/cgboer/horney.html

 

Д-р C. Джордж Бурей/Dr. C. George BoereeБіографія

Карен Хорні народилася 16 вересня 1885 року у Клотільди та Берндта Уекельс Деніелсонів. Її батько був капітаном корабля, релігійною й авторитарною людиною. Діти називали його «метальником Біблії», оскільки, за словами Хорні, він так чинив! Її мати, відома як Сонні, була зовсім іншою – друга та на 19 років молодша за чоловіка дружина Берндта, була значно стриманішою людиною. Карен мала старшого брата, якого також звали Берндтом і про якого вона дуже піклувалася, і чотирьох старших братів і сестер від попереднього шлюбу батька.

Дитинство Карен Хорні – одна з тих речей, про які складається хибне уявлення. Незважаючи на те, що вона змальовує свого батька як прихильника жорсткої дисципліни, що любив її брата Берндта більше за неї, батько привозив їй подарунки з усього світу та навіть брав її із собою у три довгі морські подорожі – зовсім нетиповий для капітанів морських суден тих часів вчинок! Проте дівчинці не вистачало таткової любові, тому вона дуже зблизилася з матір’ю, ставши, як вона це називала, «її маленьким ягнятком».

У віці дев’яти років вона змінила ставлення до життя, стала амбіційною, навіть бунтаркою. Вона казала: «Якщо я не можу бути гарненькою, я вирішила бути розумною». Це твердження лише дивує, адже вона насправді була вродливою! Також у цей період у неї з’явилися певні романтичні почуття до рідного брата. Збентежений такою увагою, що було цілком природним для молодого підлітка, він її відштовхнув. Це призвело до її першого нападу депресії – проблеми, яка переслідувала Карен протягом усього життя.

Кілька ранніх років дорослого життя жінка провела у стресовому стані. В 1904 році її мати розлучилася з батьком і залишила доньку та юного Берндта з колишнім чоловіком. В 1906 році проти волі батьків і всупереч поглядам світських кіл того періоду дівчина стала студенткою медичного факультету. У цей час вона зустріла студента юридичного факультету на ім’я Оскар Хорні, за якого вийшла заміж в 1909 році. В 1910 році Карен народила Бріджит, першу зі своїх трьох дочок. В 1911 році померла її мати Сонні. Ці події дуже засмутили Карен, і вона ввійшла у світ психоаналітики.

Як міг передбачити Фрейд, вона одружилася з чоловіком, схожим на свого батька: Оскар був авторитарним і таким же суворим із дітьми, як і капітан. Хорні зауважує, що вона не втручалася та вважала атмосферу гарною для дітей і сприятливою для розвитку їхньої незалежності. Лише через багато років ретроспективний погляд змусив її змінити думку про належне виховання дітей.

В 1923 році бізнес Оскара було зруйновано, і в нього виявили менінгіт. Він «зламався», став похмурим і скандальним. Окрім того, в 1923 році від легеневої інфекції у віці 40 років помер брат Карен. Карен впала у глибоку депресію, вона навіть думала про самогубство в морі під час відпустки.

Карен із доньками залишила будинок Оскара в 1926 році та через чотири роки переїхала до США, оселившися, зрештою, у Брукліні. В 1930-х роках Бруклін був інтелектуальною столицею світу, частково через приплив єврейських біженців із Німеччини. Тут вона знайшла друзів серед таких інтелектуалів, як Еріх Фромм і Гаррі Стек Салліван, із першим із них навіть мала романтичні стосунки. І саме тут Карен Хорні розробила свої теорії неврозів, що базуються на її досвіді психотерапевта.

Вона працювала, викладала та писала до своєї смерті в 1952 році.


Read more