Home | About | Contact

Соціобіологія

Original page: http://webspace.ship.edu/cgboer/sociobiology.html

C. Джордж Бурей


З тих пір, коли Дарвін висунув свою теорію еволюції, люди (враховуючи самого Дарвіна) розмірковують над тим, яким чином еволюція могла вплинути на соціальну поведінку (а також почуття, ставлення тощо). Зрештою, якщо зовнішній вигляд наших тіл і виконання ними ролі біологічних істот можуть бути зрозуміліші крізь призму еволюції, то чому цього не можна сказати про те, що ми робимо з цими тілами?

Ентомолог E. O Уілсон першим сформулював ідею про те, що еволюція зумовлює соціальну поведінку, і назвав цю теорію соціобіологією. Спочатку вона привернула увагу лише в біологічних колах – і навіть там була жорстко розкритикована. Коли про неї дізналися соціологи та психологи, почалися справжні суперечки. На той час соціологія була переважно структурно-функціоналістською з поверховими знаннями марксизму й фемінізму. У психології все ще переважала теорія вивчення біхевіоризму, однак гуманізм починав прогресувати. Малоймовірно, що яка-небудь із цих теорій може припускати ідею такого значного впливу еволюційної біології на нас як людських істот!

Із плином часу зростала підтримка теорії соціобіології Уілсона серед біологів, психологів і навіть антропологів. Лише на соціологію не було здійснено помітного впливу.

Iнстинкт

Почнімо із прикладу інстинктивної поведінки тварин: Колючка триголкова – це риба завдовжки один дюйм, яку можна знайти в річках і озерах Європи. Весна, як і слід було очікувати, є сезоном спаровування колючок, а також ідеальним часом для спостереження за дією інстинктів.

Певним чином змінюється зовнішній вигляд риб: Самець, який зазвичай має тьмяне забарвлення, червоніє над серединною лінією. Він помічає свою територію, звідки виганятиме будь-якого аналогічним чином забарвленого самця, у невеликому заглибленні будує гніздо з водоростей і кілька разів пропливає крізь них, щоб утворився тунель. Це природжена ознака. Самці, вирощені окремо від інших, робитимуть те саме. Ми, фактично, з’ясовуємо, що самець колючки в сезон парування переслідуватиме на своїй території будь-що червоного кольору (включно з відбиттям червоної вантажівки на акваріумному склі).

Однак це не миттєвий інстинкт. Самиця також зазнає змін: Вона, зазвичай тьмяна, як і самець, стає ширшою через велику кількість яєць і набуває певного сріблястого забарвлення, перед яким, очевидно, жоден самець колючок не може встояти. Побачивши самку, самець підпливає до неї зигзагоподібним шляхом.

У відповідь вона підпливає до нього з високо піднятою головою. Він мчить до свого гнізда та вказує на вхід до нього. Вона запливає у гніздо головою назовні з одного боку, а хвостом – з іншого. Він виконує ритмічні рухи в основі її хвоста. Вона відкладає яйця та залишає гніздо. Він запливає та запліднює яйця, а потім самець, затятий шовініст, її виганяє та чекає на нову партнерку.

У цьому випадку спрацьовує серія знакових стимулів і фіксованих дій: Зигзагоподібні танцювальні рухи самця – це реакція на зовнішній вигляд самиці та її стимулювання до зворотної дії і т. д. Можливо, я помиляюся, проте, чи не нагадує вам інстинктивне залицяння колючок певні людські ритуали? Я не намагаюся сказати, що ми, як колючки, цілком безглуздо ставимося до цього – просто деякі подібні закономірності формують частину або основу нашої складнішої вивченої поведінки.

Етологи – люди, які вивчають поведінку тварин у природному середовищі – більше століття вивчають типи поведінки різних тварин на зразок колючок. Один із них, Конрад Лоренц, розробив гідравлічну модель дії інстинкту.

Read more